Dnia 1 października 2016 r. pielgrzymowaliśmy na Jasną Górę. Każda pielgrzymka na Jasna Górę jest okazją do spotkania z Matką Jezusa, popatrzenia w twarz naszej Matce, spojrzenia w Jej oczy. Będąc w tym miejscu, przedstawiamy sprawy, które leżą nam na sercu, to wszystko co jest naszą troską, sprawy osobiste i zawodowego, rodzinne i społeczne. Naszej Matce możemy powiedzieć dosłownie o wszystkim. Prosimy Ją o wstawiennictwo, ale chcemy patrzeć jak Ona żyła i słuchać jej rad i wskazówek. Mamy przed oczami scenę z Kany Galilejskiej i z pod Krzyża. Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie…
W tym roku, pielgrzymowaliśmy już po raz 36. do Sanktuarium Narodu. W Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, jaki przeżywamy w Kościele, nie mogło oczywiście zabraknąć tematów związanych z miłosierdziem i sprawiedliwością, bo te dwie rzeczywistości wzajemnie się przenikają, uzupełniają – jedna nie może istnieć bez drugiej. Odzwierciedla się to w osobistych relacjach człowieka z Bogiem, ale też we wszystkich relacjach międzyludzkich. Już na samym początku naszego pielgrzymowania, modlitewnie podczas Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich podjęliśmy refleksję nad tym, czym jest miłosierdzie, jak się ono objawia, jak go doświadczamy i jak powinniśmy je czynić, stając wobec konkretnych życiowych wyzwań. Do uczestników pielgrzymki skierował swoje słowo p. Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W swoim liście, który został odczytany przed rozpoczęciem Mszy św., przypomniał on, że prawnik jako ten, kto uprawia ars boni et aequi, sztukę tego co dobre i sprawiedliwe, bez względu na to czy uczestniczy w uchwalaniu, stosowaniu czy przestrzeganiu przepisów prawa współtworzy relacje międzyosobowe. Wiadomo powszechnie, że tam gdzie jest człowiek, który wchodzi w relacje z innymi, musi być. Prawnik jako osoba zaufania publicznego, by cieszyć się tym zaufaniem, w swoim działaniu nie może stracić z pola widzenia sprawiedliwości, ale i miłosierdzia, które trzeba odnosić do prawdy. Tajemnicę miłosierdzia i sprawiedliwości w homilii zgłębiał bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko – praskiej.
W drugiej części naszej pielgrzymki, w kaplicy św. Józefa miała wysłuchaliśmy dwóch konferencji. Ks. prof. Mariusz Rosik (PWT we Wrocławiu) podjął temat miłosierdzia i sprawiedliwości w ujęciu biblijnym. Podkreślił, że w Bogu obie te rzeczywistości istnieją w pełni. Bóg jest w pełni miłosierny i w pełni sprawiedliwy. Swoje miłosierdzie Bóg objawiał stopniowo, na ile człowiek był w stanie je zrozumieć i przyjąć. Objawiał je poprzez przymierza zawierane z narodem wybranym, gdzie objawiał też swoje prawo. W Pięcioksięgu, czyli w pierwszych pięciu księgach Starego Testamentu znajduje się 613 różnych nakazów i zakazów. W narodzie wybranym panowało przekonanie, że zbawienie zależało od wypełnienia wszystkich nakazów prawa. W zatwardziałości serca Żydzi znajdowali sposoby, żeby je ominąć. Mimo to, Bóg był wierny swoim obietnicom, okazywał miłosierdzie, ale też w sprawiedliwości karał występki. W Jezusie Chrystusie, miłosierdzie Boże nabrało nowej mocy. Za papieżem Franciszkiem możemy powiedzieć, że Bóg pochylając się nad nami, nad naszą niewiernością, nad naszymi grzechami, nie męczy się przebaczaniem ich nam, ale pragnie przy tym przemiany naszego serca. Jako miłosierny i sprawiedliwy w pełni pragnie szczęścia każdego człowieka, każdego z nas.
W drugiej konferencji, ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL) podjął się ukazania napięcia jakie istnieje między miłosierdziem a sprawiedliwością w ujęciu prawnika. Wskazał on na trzy klucze do zrozumienia tych dwóch rzeczywistości. Pierwszym kluczem jest prawda. Trzeba uwierzyć i przyjąć, że istnieje prawda obiektywna. Nie można umawiać się co jest prawdą, ustalać. Drugim kluczem do zrozumienia miłosierdzia i sprawiedliwości jest miłość jako ich podstawa. Sprawiedliwość nieraz wymaga ukarania, ale to wymierzanie kary powinno być czynione z miłością. Tak samo miłość domaga się, aby w okazywaniu miłosierdzia nazwać zło po imieniu. Bez tego miłosierdzie nie jest wychowawcze, staje się karykaturą samej siebie. W wymiarze duszpastersko – prawnym trzeba podkreślić, że nie ma pasterskiej miłości bez pasterskiej sprawiedliwości. Wreszcie trzecim kluczem świadczenia miłosierdzia jest nawrócenie człowieka.
Zachęcam do wejścia na stronę biura prasowego Jasnej Góry www.jasnagora.com W zakładce archiwum znajdziemy relację z pielgrzymki, gdzie można odsłuchać pliki dźwiękowe, a szczególnie list Pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP, homilię bpa Marka Solarczyka.
Warto również zapoznać się z tekstem przesłania Pana Prezydenta RP, tekstem rozważań Drogi Krzyżowej, niebawem także teksty wygłoszonych konferencji.